Březen 2008


Nutella

31. března 2008 v 20:32 Pictíky

Průzkum klučičí duše: “Co se jim na holkách líbí?”

31. března 2008 v 20:30 Kluci
questionNe každému klukovi se líbí to stejné. Udělali jsme proto průzkum, který ti odhalí tobě doposud utajené názory několika kluků, kteří se zúčastnili našeho zkoumání. Můžeš se přesvědčit, že je nezajímají pouze blondýnky a že každá z nás je krásná, ať má vlasy jakékoliv. Tak proto už žádný strach - každá SLEČNA je totiž maximálně jedinečná!
Vyptávali jsme se kluků samotných. Otázka zněla "Jaký střih a barva vlasů tě na holce nejvíce přitahuje?"
Vojta (22): "Dřív jsem byl dost ulítlej na blonďatý holky s větším poprsím, ale jak člověk dospívá, tak zjišťuje, že to není všechno a dneska jsou pro mě všechny holky sexy. Jinak co se týče střihu, nejsem zaměřenej na krátký či dlouhý vlasy, mám rád všechny, ale nemám rád, když maj na palici hnízdo z časáku a myslej si, jaká to není bomba."
Víťa (15): "Na barvě vlasů mi nezáleží, když holku miluji, tak se vším všudy, a je mi jedno, jestli je to brunetka nebo blondýnka."
Lacko (16): "Pre mna nie je az tak dolezita farba vlasov. Najkrajsie su tmavovlasky a niektoré blondyny, ale najviac ma skutocne pritahuju tie tmavovlasky."
Matěj (15): "Na barvě fakt nezáleží. Třeba platinová blond zaujme na první pohled, ale stejně tak zrzka. Hodně se mi líbí ta rezavá barva, ale brunety jsou také hezké. A černá je sexy. Prostě když se to vezme kolem a kolem, pokud nemá na hlavě zeleného pankáče, tak rozhoduji úplně jiné vlastnosti než vlasy."
Tomáš (16): "Na holce mě nejvíce přitahuje barva světle hnědá, protože je pěkná a je ve tmě vidět!"vlasy
Jirka (17): "Nejvíc se mi líbí, když má holka tmavě hnědé vlasy a každý holce sluší jiný účes, ale když je má po ramena a patku, tak je to super."
Lukáš (17): "Dlouhé po ramena, rovné, nemusím zrovna vlnité nebo copánky, ale když je má holka v culíku tak se mi to taky celkem líbí. Barva buď medu nebo černé jako antracit."
Jurko (16): "Mne sa najviac pacia dlhé, hnedé s melirom."
Pavel (16):
"Na holce se mi líbí dlouhé vlasy, fakt nemám rád holky, které mají vlasy nakrátko… U barvy vlasů je nejlepší takový mix hnědé a blond."
A protože Jirkovi (17) a Pavlovi (15) se tento průzkum velice líbil, rozhodla jsem se je trošku vyzpovídat. Můžete porovnat, že oba se svými názory liší.
Slečn@: Záleží ti na tom, jak se holka obléká, maluje a jestli je právě IN?
Jirka: Tak určitě je to fajn, když chodí oblékaná podle nejnovější módy, ale zase na druhou stranu se mi zdá blbost dávat tomu přednost. Je mi celkem jedno, jak chodí oblékaná, když jí to bude slušet, styl v oblékaní u holek nerozlišuji, pokud to teda není úplně extrém a nenosí špinavé oblečení nebo nosí pořád to stejné.
Pavel: Určitě musí mít nějaké hezké oblečení, to je jasné… s malováním já moc nesouhlasím, mám raději "přirozenost", ale třeba jen lesk na rty taky neuškodí…
Slečn@: Co velikost poprsí? Jak se k tomu stavíš ty?
Jirka: "Na poprsí jsem celkem vysazený. Mám rád, když je opravdu na co kouknout. To má rád snad každý chlap, ale rozhodně se tím nedá určovat láska. Rozhodně bych neřekl holce, kterou mám rád, "NE" jen proto, že má menší prsa než ta druhá. Hraje to pro mě pouze okrasnou roli, nic víc.
Pavel: Nepotřebuji nějakou extra velikost, to už je spíš na obtíž. Ovšem zase by neměla být jako pánvička. Střed je nejlepší.
Slečn@: Kdyby sis měl vybrat. Vybral by sis boubelku nebo raději vychrtlou anorektičku?
Jirka: Záleží, jak moc by byla boubelatá, a jak moc by byla vychrtlá. Kdyby neměla 20kg i s postelí, tak asi tu vychrtlou.
Pavel
: Kdybych opravdu neměl na výběr, tak spíš tu boubelku, ale hned potom bych ji přímo "nutil" s tím něco udělat.
Slečna@: Kde všude by podle tebe měla být holka vyholená?
Jirka: Čekal jsem na tuto otázku :-D. Holka by měla být vyholená úplně všude, tím nemyslím ruce, ty nejsou důležité. Ale nohy, podpaží a pohlaví určitě. Myslím, že v dnešní době je to už samozřejmostí a mít mezi zuby chloupky, by asi nebylo nejpříjemnější.
Pavel: Rozhodně by měla mít přinejmenším oholené nohy.
Slečn@: A typ holky? Jsi spíše na sportovní typy nebo bys raději chtěl, aby tvá holka nosila jehlové podpatky a dvě vrstvy make-upu?
Jirka: Jelikož sám sportuji, dalo by se říct vrcholově, tak určitě sportovní typ. Vybírám si hodně holky podle toho, jak ony se staví ke sportu, protože musí respektovat to, že mám tréninky skoro každý den a o víkendu závody. Musí mít kladný vztah ke sportu anebo i sportovat. Protože hvězda na podpatcích by chtěla, abych s ní chodil na večírky každý pátek a sobotu a na to bych určitě každý týden čas neměl. Také by mě nebavilo stále poslouchat, co teď právě frčí a že chce nejnovější kabelku.
Pavel: Jak jsem psal výše, nemám rád holky s napatlaným make-upem, takže bych bral spíše ten sportovní typ…

Průzkum klučičí duše 2

31. března 2008 v 20:29 Kluci
hudba2Opět jsme se rozhodly vyzpovídat naše vyvolené kluky a poptat se jich na dvě zcela odlišné otázky, které nás holky určitě zajímají. Někteří měli značné problémy s odpovědí, někteří se toho naopak zhostili velmi zodpovědně a s radostí. Zajímá tě, jak se s otázky nakonec poprali? Čti dál!!
Ptali jsme se deseti kluků odlišného věku, odlišné povahy a odlišných názorů.
Otázky byly dvě:
  1. Vadí ti, když má holka o pár kilo navíc a je baculatější?
  2. Jak by měla holka oslovit kluka, který se jí líbí, ale vůbec ho nezná?
Pavel (16): Záleží na tom, jak moc. Kdyby nebyla nějak extra baculatá, tak by mi to určitě nevadilo.
Pokud se jí líbí, měla by se třeba zeptat kolik je hodin, i když ji to moc nezajímá. Myslím, že je to dobrá cesta k navázání nějakého kontaktu…
Marek (18): Nevadí mi, když má holka o pár kilo navíc. Ovšem kdyby z toho měla mindráky a stále mi opakovala, jak je tlustá, asi bych to s ní dlouho nevydržel.
Měla by se využít vhodná příležitost. Třeba najít někoho, kdo už ho zná a přes něho se seznámit.hudba
Adam (14): Preferuji spíše ty hubenější.
Je to docela složitá otázka. Ale co třeba: "Ahoj, nechceš pokecat?"
Tomáš (16): Na holce mi vadí i nevadí, že je baculatější. Záleží o jakou holku jde. Ono to taky záleží na charakteru, vzhledu a společenském chování dané osoby. Např. jestli je agresivní nebo se s ní dá mluvit úplně o všem.
Podle mě by měla za klukem, kterého nezná, první přijít a oslovit ho a pak už by se vidělo jak ten kluk se k tomu postaví!!
Víťa (15): Hubené holky rád nemám, líbí se mi ty, které jsou tak akorát.
Vesměs jsou chlapi "hovada", tak stačí, když na nás holka třeba mrkne a usměje se a my už přijdeme sami.
Tomáš (15): Já si myslím, že v lásce vůbec nejde o to, jak ta dotyčná vypadá, podle mě jde o citovou záležitost, takže by mi to nevadilo.
Měla by za ním dojít, třeba když budou sami. Měla by se s ním dát nějak do řeči, vzít si od něj číslo, potom mu třeba i pochválit oči. Jinak by se měli poznávat spíše vzájemně, pokud oba chtějí. Jinak by za ní měl přijít spíše kluk.
Jirka (17): Když je to jen trošku a líbí se mi, rozumíme si atd., tak by to neměl být problém a určitě se s tím bříškem a váhou dá něco udělat, stačí jen chtít. Ovšem hodně baculatý holky mě nepřitahují.
No, hlavně záleží na situaci, protože na diskotéce je to něco jiného než na ulici. Když to vezmu ze své strany, tak myslím, že na ulici bohatě postačí, když se na mě bude dívat, usmívat se a třeba se nenápadně zeptá, kde co je nebo kdy to jede. Pokud se mi bude zamlouvat, tak se s ní zapovídám a někam s ní půjdu nebo si na ni alespoň vezmu kontakt.
Radek (16): Líbí se mi, když je holka hubenější. Ale zase nemám rád modelky, to už je trochu moc.
Asi nějak normálně. Co třeba: "Ahoj, já jsem ta a ta a ty?" Přijde mi blbé, když za ním dojde a rovnou mu řekne, že se jí líbí. To musí nějak vyplynout samo.
Zdeněk (17): Samozřejmě mi to nevadí, ale když je těch kil víc, tak už ano.
Možná by na sebe měla nějak upozornit. Třeba ho pozdravit jen tak jménem (kdyby si ho zjistila od jeho kamarádů) nebo před ním upustit nějaké věci. Pokud to nebude blázen, tak jí je podá. Holka se na něho usměje a pak už záleží jen na tom, zda to mezi nimi zajiskří.

Kluci s.r.o.: Jak moc jsou vybíraví?

31. března 2008 v 20:27 Kluci
kluciStále si myslíš, že jsi ta nejhorší šeredka, kterou kdy svět viděl? Nebo že o tebe nikdy žádný "princ" nezakopne? Tak pozor! Kluci nám prozradili, co se jim na nás líbí a co naopak ne… Brýle, ráčkování ani rovnátka NEJSOU překážkou v lásce!
Zeptali jsme se pěti kluků na pět přímých otázek. Kluci se lišili jak věkem, tak i svými názory. Můžeš se přesvědčit o tom, že ne každému klukovi záleží na vzhledu, a když už, tak je to jen první dojem. A co zůstává faktem? Polož si ruku na srdce a přiznej, že kluci nejsou taky žádné hvězdy, tak co se kvůli nim neustále trápit?
1. Vadí ti na holce brýle nebo prostě preferuješ jen kontaktní čočky?
Vojta (22): Asi podle toho, jaké ty brýle má. Jestli má takové ty megamasařky z 60tých let tak bych raději preferoval ty kontaktní čočky.
Jirka (17): Když holce ty brýle sluší, tak proč je nenosit? Některá má zase radši čočky, ale je mi to fuk, prostě se mi musí líbit.
Marek (18): Nevadí mi brýle. Nosím je totiž také.
Honza (16): Preferuji kontaktní čočky, ale brýle mi nevadí.
Matěj (15): Brýle?Jsou děsně sexy. A čočky? Fakt zbytečnost!
2. Jak by se podle tebe měla holka oblékat?
Vojta (22): Asi tak, jak je to pro ni přirozené a co jí vyhovuje. Hlavně aby se cítila příjemně.
Jirka (17): Každá holka se cítí příjemně v něčem jiném. Je blbost ji přemlouvat, ať se obléká podle mě. Ale určitě se mi líbí, když to dokáže barevně sladit, značka není až tak důležitá. Poslední dobou se mi více líbí, když se holka obléká už trošku dospěleji. Nemyslím jako 40-ti letá maminka, ale kabelka a různé doplňky jsou určitě fajn.
Marek (18): Přiměřeně, ne zase moc vyzývavě, ale také záleží podle situace a podle toho, kam se chystá.
Honza (16): Každá ať se obléká, jak chce. Ale nelíbí se mi na holce sportovní oblečení a oblečení ve stylu barbie.
Matěj (15): Pohodlně, tak aby ji bylo dobře a vypadala aspoň trošku k světu.
3. A co rovnátka? Je to podle tebe vada na kráse?
Vojta (22): Myslím, že ne. A některé holky jsou s nimi dokonce i sexy.
Jirka (17): Tohle už moc naštěstí neřeším. V mém věku už moc holek rovnátka nemá, ale znám tři holky, které jsou moc hezké a rovnátka mají. Takže v tom nevidím vadu na kráse, spíš je to po nějaké době udělá ještě krásnějšími, protože budou mít rovné zuby.
Marek(18): Podle mě by holka měla nosit rovnátka jenom doma, nelíbí se mi to na ní. Pokud je má ovšem napevno nasazené, tak s tím nikdo nic neudělá.
Honza (16): Jasně, že je to lepší bez nich, ale když jí je pak sundají, tak bude vypadat ještě líp než předtím.
Matěj (15): Ne, to v žádném případě. Nevím sice, jaké je to s nimi při líbání, ale jinak rovnátka nejsou v žádném případě vada na kráse.
4. Odlišuješ nějak zrzky od blondýnek? Nebo ti nepřijde barva vlasů zásadní.
Vojta (22): Každá slečna má své kouzlo.
Jirka (17): Hodně se říká, že kdo neměl zrzku, je jak kdyby neměl nikdy holku. A taky že jsou zrzky vášnivé. Já to tedy nerozlišuji a navíc jsem zrzku nikdy neměl, nemůžu proto posoudit. Ale barva vlasů je fakt nepodstatná.
Marek (18): Nějak zvlášť to nerozlišuji, ale je pravda že blondýnky jsou prostě pěknější.
Honza (16): Na barvě vlasů mi moc nezáleží, ale kdybych si mohl vybrat tak blondýnka. Ale jak už jsem řekl, je to vlastně jedno.
Matěj (15): Hmm..zrzka od blondýny? Ono blondýn je víc a jsou podle mě takové víc vyzývavější než zrzky. Ovšem ty jsou taky moc krásné.
5. Co takové ráčkování u holek? Považuješ to za překážku v komunikaci?
Vojta (22): Nevidím v tom žádný problém.
Jirka (17): Tak zatím jsem se s tím nesetkal, ale dá se s ní normálně mluvit. Překážka to teda rozhodně není.
Marek (18): Nepovažuji to za nějakou významnou překážku. Každý je nějaký.
Honza (16): Ne, že by mi to nějak vadilo, ale určitě by bylo lepší, kdyby neráčkovala.
Matěj (15): Nevadí mi to. A za překážku to rozhodně nepovažuji.
6. Kdyby jsi měl něco holkám vzkázat, co by to bylo?
Vojta (22): Ať jsou na nás hodné, my dokážeme být také citliví.
Jirka (17): Važte si toho, co máte, a když vás někdo miluje, nenechte si ho utéct. Láska je to nejlepší, co můžete mít.
Marek (18): Holky nezůstávejte doma a vyražte do společnosti, kluci na vás čekají.
Honza (16): Buďte každá sama sebou.
Matěj (15): Buďte své. Miluju vás.

Když máš bolesti…

31. března 2008 v 20:25 Tvoje dušička
U každé z nás probíhá samozřejmě menstruace jinak a není výjimkou, když některé dívky trápí při menstruaci také nervozita, nepříjemné bolesti až křeče podbřišku nebo v zádech. I s tím ale jde něco dělat!
Důvod: Děloha je sval, který se během menstruace stahuje a snaží se vyloučit odlupující se sliznici a krev. To může vést až k pocitům nevolnosti, napětí až k bolestem a křečím. Nenech se ale zbytečně trápit: Co ti pomůže:
* přiložená termoláhev nebo nahřátá poklička na bříšku uvolní křeče
* snaž se být co nejvíc v teple - proto si dej na nohy teplé bavlněné ponožky a zapomeň na trička nad pupek a bokovky
* jistě ti udělá dobře i horká sprcha
* snaž se být v klidu, klidně si i zalez do postele - v nejsilnějších dnech se můžeš dokonce omluvit z tělocviku, pokud ti to dělá potíže!
* divy dokáže i hrnek horkého čaje nebo polévky
* vyjdi si na procházku na čerstvý vzduch a zhluboka dýchej
* někomu pomůže i cvičení
* odveď svou pozornost od bolavého bříška třeba čtením zajímavé knížky, sledováním televize nebo poslechem oblíbené hudby
* pokud tě bolesti skutečně trápí, můžeš použít také Ibalgin (Ibuprofen) - tlumí bolest a má protizánětlivé účinky
POZOR! Jsou-li bolesti opravdu nesnesitelné, uděláš dobře, když navštívíš lékaře (klidně v doprovodu maminky, sestry nebo kámošky!). Lékař ti možná doporučí nějaké speciální léky nebo hormonální preparáty. Rozhodně nepoužívej léky, které ti "půjčila" kámoška!

VÍŠ, ŽE…?

* V průběhu života mají ženy asi 400 menstruací! To představuje asi 6-7 let života!
* Všechna vajíčka jsou v ženském těle přítomna již od narození - asi 200 000 vajíček v každém z vaječníků!
* Vědec Charles Darwin si všiml, že menstruační cykly i fáze měsíce trvají 28 dní, a domníval se, že je mezi tím souvislost. To však doposud nebylo vědecky dokázáno!
* Slovo menstruace pochází z latinského pojmenování pro měsíc (mens), které má zase svůj původ v pojmenování Měsíce. Doslovně se tedy "menstruace" dá přeložit jako "měsíční změna".
* Spodní prádlo začalo být běžné až v 19. století, do té doby se nosila pouze spodní košile!
* Ve starověku používaly ženy při menstruaci místo vložek a tamponů různé hadříky, svitky papyru nebo třeba kousky jemné vlny.
* Menstruace byla dlouhou dobu pokládána za něco nečistého a ženy se při ní musely dokonce stáhnout do ústraní. Dodnes musí příslušnice něžného pohlaví u některých národů toto období trávit ve speciálních chýších v bezpečné vzdálenosti od všech mužů.

Je libo tampon?

31. března 2008 v 20:25 Tvoje dušička
divkaTampony jistě oceníš díky jejich naprosté "neviditelnosti". Můžeš s nimi do bazénu, sportovat, aniž by se ti něco nepříjemně lepilo na zadek, nebo nosit přiléhavé oblečení. Nikdo nic nepozná! Tampony jsou tak malé, že je šikovně ukryješ i v té nejmenší kabelce nebo v peněžence - a teď v létě jsou pomocníky snad nepostradatelnými!
Častou otázkou však zůstává, jestli smí dívka, která je zatím panna, používat tampony také. Není důvod, proč by nemohla (i když závisí na mnoha věcech, jelikož právě tampony nemusí vyhovovat všem!). Panenská blána, jež lemuje poševní vchod, je elastická a má hned několik otvorů, kterými by tampon měl jít zavést. Každopádně jsou dívky, které s tím mají velké potíže. Chce to však trénink a osvojení si správné techniky.
V každém balení tamponů nalezneš příbalový leták, ve které se dočteš velké množství užitečných informací. Mimo nich v něm jistě narazíš také na názorné obrázky s podrobnou instruktáží, jak tampon úspěšně zavést dovnitř těla. Ale přesto je zde alespoň zběžný návod: Ze všeho nejdříve si pořádně umyj ruce, aby sis dovnitř těla ještě zbytečně nezanesla zlé bakterie. Uvolni se, protože nervozita často udělá své - stáhnou se ti díky ní svaly. Posaď se na záchodovou mísu či na židli, dřepni si, stoupni si tak, abys jednu nohu měla pokrčenou v koleni a zapřenou např. o okraj vany… - záleží čistě na tobě, co se ti bude zdát nejpohodlnější. Poté rozbal tampon a rozmotej nitku na jeho konci (za tu ho totiž později vytáhneš - je důležité, aby trčela ven!). Pomocí ukazováčku se snaž zasunout tampon dovnitř pochvy. Tlač na něj směrem nahoru a mírně dozadu. Cítíš-li odpor, změň trochu směr, rozhodně se nesnaž nacpat tam tampon za každou cenu:-)
Tampon bude správně zavedený až ho v sobě nebudeš vůbec cítit. Proto si chvíli stoupni, udělej pár kroků a ujisti se, že ti nijak nevadí. Může to být způsobeno nedostatečným zavedením. Jsou ovšem i dívky a ženy, které uvnitř svého těla tampon doopravdy nesnesou. V případě, že se s ním necítíš ve své kůži, raději ho vyndej a vem si vložku.
Tampony (stejně jako vložky) seženeš v různých velikostech a ve třech různých stupních savosti. Při prvních pokusech bys měla vyzkoušet tampony MINI, které sice nevsáknou tolik krve, jako tampony SUPER, ale zato jsou tenké a budou se ti zavádět snáz. V případě velmi silného krvácení, kdy nemáš možnost si tampon nebo vložky kdykoliv podle potřeby vyměnit (např. ve škole) můžeš dokonce skombinovat i tampon s vložkou (většinou stačí pouhá intimka). A jak často si tampony měnit? Obecně platí, že bys je neměla měnit ani příliš brzo, ani pozdě. Tampon se totiž daleko lépe vyndává, když je už krví dobře nasáklý ("klouže"). Na druhou stranu, pokud necháš tampon uvnitř moc dlouho, může dojít k protečení a často také k množení bakterií.

PRSA – zn. Intimně!

31. března 2008 v 20:24 Tvoje dušička
prsaJsi nespokojená s velikostí svého poprsí, trápí tě, že je každé prso jinak velké a že máš na hrudníku podivné jizvičky? Nevíš, jestli už je vhodný čas na pořízení si své první podprsenky?
5 OTÁZEK, 5 ODPOVĚDÍ:
1. Budou moje prsa svěšená a neforemná, pokud nebudu nosit podprsenku?
- Jsi-li majitelkou většího poprsí, tak s největší pravděpodobností ano. Prsa se postupem času mění a i ta nejmenší prsa se s přibývajícím věkem svěsí. Uvědom si, že tvá prsa nejsou tvořena pouze svalovou tkání a tukem, ale také vazivem, a to časem povolí. Aby tvá prsa byla dlouho krásně pevná, je důležité, abys je občas posilovala pomocí speciálních cviků, pečovala o ně (vhodné je pravidelné masírování krémy, které nemusejí být nutně přímo zpevňující) a nosila podprsenku. Ta totiž funguje jako podpěra a převezme za vaziva v tvých prsou velkou část práce, proto se nebudou namáhat a tolik vytahovat.
2. Proč nejsou obě má prsa stejně velká?
- Dospíváš a celé tvé tělo získává nové tvary. A tak jako můžeš mít jednu nohu o kousínek delší než tu druhou, také tvá prsa můžou růst nestejnoměrně. Potěšíme tě - ve velké většině případů se tyto rozdíly později vyrovnají (průměrně kolem 23 roku). Asymetrie je však naprosto normální, protože co je naprosto dokonalé, často nebývá přirozené.plavky
3. Všimla jsem si na prsou podivných růžových čárek. Co to je?
- Když se tvé tělo dá do rychlého růstu (obvykle v pubertě) anebo ve velmi krátkém čase výrazně přibereš na váze, tvá kůže může začít "praskat ve švech". Těmto "čárkám" si říká STRIE a jsou to jakási zkrabatělá místa, jizvičky, v nichž kůže ztratila svou pružnost. Prsa jsou jednou z částí těla, která začne růst poměrně velmi rychle, a není tedy divu, že kůže se nestačí natahovat. Pokud se strie jednou objeví, tak už bohužel nezmizí, ale neznamená to, že proti nim nemůžeš nic dělat. Aby byla kůže pružná, dopřej jí pořádnou hydrataci a masíruj ji zvláčňujícími krémy. Již vzniklé strie se pak na ústup nedají, ale alespoň předejdeš vzniku dalších.
4. V okolí bradavek mi raší tmavé chloupky. Jak se jich zbavím?
- Růst chloupků je také ovlivněn hormony. Nemusíš se tím ale trápit, protože většina dívek je na tom stejně. Platí také, že brunetky a tmavovlásky mají obvykle tmavší a silnější chloupky než přírodní blondýny. Rozhodně se jich nezbavuj depilačními krémy ani žiletkami, protože kůže v okolí bradavek je velmi citlivá a snadno by mohlo dojít k jejímu bolestivému poranění. Otázkou zůstává, můžeš-li si je vytrhnout pinzetou. Problém je v tom, že vytrhneš-si li chloupek i s kořínkem, může se ono místo zanítit (pokud ho pečlivě nezdezinfikuješ) a chloupek, který bude růst na jeho místě může zarůstat do kůže. Nejlépe bude, poradíš-li se přímo s kosmetičkou.
5. Jak poznám, že už nezbytně potřebuju podprsenku?
- Každá holka má vlastní tempo dospívání a proto nejde jednoznačně určit, v kolika letech bys už měla mít vlastní podprsenku. Pokud už jsou tvá prsa vyvinutá a bez podprsenky se necítíš dobře, měla by sis ji rozhodně už pořídit. Nemusí se hned jednat o podprsenku s kosticemi nebo vycpanými košíčky. Ze začátku ti budou stačit i dívčí podprsenky bez jakékoliv výstuže a tvarovaných košíčků.

Gynekolog není zlý!

31. března 2008 v 20:23 Tvoje dušička
divkyStrach z gynekologické ordinace se v podstatě rovná strachu z neznáma. Přežily to holky před tebou, přežijí to další po tobě - a věř, že před prvním vyšetřením nemusíš mít nervy jako před důležitou písemkou. Slečn@ ti prozradí, co všechno tě za těmi tajemnými dveřmi doopravdy čeká a nečeká!
Na výběru gynekologa záleží!
Přestože jsou všichni gynekologové lékaři, kteří absolvovali podobné vysoké školy, každý může být jiný především svým přístupem. Je jen na tobě, jestli ti bude příjemnější jít k ženě nebo k muži a v jakém městě bude sídlit. Bude však rozhodně rozumné, pokud se poptáš na zkušenosti třeba maminky, starší sestry, kamarádky, tety… Bude-li lékař (nebo lékařka) příjemný, nebudeš se k němu bát chodit a budeš mu moci důvěřovat, což je velmi důležité. Gynekolog je člověk, kterému se budeš svěřovat o intimních problémech, ale rozhodně se nebudeš mít za co stydět, ať se stane, co se stane.
Otázky? Těch se nebojím!
Aby ti tvůj gynekolog mohl pomoci s jakýmkoliv problémem, musí nejdříve vědět něco o tvém zdravotním stavu, a proto očekávej i to, že se tě zvláště při první návštěvě v jeho ordinaci bude ptát na spoustu věcí. Nikde není napsáno, že jeho otázky budou nepříjemné a bude z tebe tahat podrobnosti o tvých osobních záležitostech a sexuálních zkušenostech. Uvědom si, že nejsi první, koho se na takové otázky ptá.
Chceš se na rozhovor s ním připravit předem? Jistě uděláš dobře!
Co lékaře bude zajímat:
  • Menstruace - Aby tvé informace byly co nejpřesnější, nezapomeň si vzít svůj menstruační kalendář. Pravděpodobně bude důležitá informace, kdy skončila tvá poslední menstruace, jestli je pravidelná a jestli při ní míváš bolesti. V případě, že menstruaci stále ještě nemáš, můžeš se ho klidně i zeptat na vše, co tě o ní zajímá.
  • Zlozvyky a choroby v rodině - Překvapit by tě neměla ani otázka, zda kouříš a piješ alkohol a jaké nemoci se ve vaší rodině vyskytovaly (rakovina, infarkt myokardu atd. - chřipka pratetičky samozřejmě nehraje roli :-)) Každopádně jsou tyto informace důležité spíš v případě, že přicházíš s přáním předepsat hormonální antikoncepci, anebo když budeš později plánovat miminko.
  • Pohlavní styk - Může se ti to zdát jako hodně intimní záležitost, ale před svým gynekologem by ses neměla stydět mluvit o tom, jestli už žiješ sexuálním životem, respektive jakou používáš antikoncepční metodu. Nebude se tě ptát, jak a co praktikuješ a kárat tě, že na takové věci jsi příliš mladá. Důvěřuj mu.
A co doprovod? Musím tam jít s mámou?gynekologie
Pokud jsi už plnoletá, lékař je vázán lékařským tajemstvím a jakékoliv informace, které mu svěříš, nesmí povědět nikomu dalšímu, dokonce ani tvé mámě, nebudeš-li sama chtít. Pokud však chceš, může tě do čekárny doprovodit kdokoliv, ať už máma, kamarádka, nebo klidně tvůj kluk.
Děsivě vypadající nástroje…
Nástrojů v gynekologické ordinaci se neboj, ať vypadají jakkoli divně. Jsou totiž potřebné k tomu, aby tě lékař mohl správně vyšetřit.
Mezi základní nástroje patří ZRCÁTKO. Je to malý kovový nástroj, který ti může pripomínat kachní zobák. Vkládá se dovnitř pochvy, ale neboj - existují různé velikosti a nemusíš se při prvním vyšetření bát lékaře poprosit, aby použil to nejmenší. Pokud jsi navíc stále panna, je to samozřejmostí a leckdy se může stát, že vyšetření proběhne prohmatem pomocí prstu zavedeného do konečníku, aby nebyla poškozena panenská blána.
Gynekologové používají také štětec a vatový tampon. Pomocí nich se dělají vyšetření, jako stěr z děložního čípku, a provádí se jimi také odběr výtoku pro laboratorní rozbor jeho složení. A bolestivé to rozhodně není!
Strach má velké oči!
Vyšetření trvá prakticky pár minut - ani se nenaděješ a budeš ho mít za sebou. Pokud bys měla například silný zánět, mohlo by pro tebe být vyšetření trochu nepříjemné, ale většinou se žádné bolesti obávat nemusíš. Gynekolog je jistě zkušený a ví, jak tě má vyšetřit co nejopatrněji.
Pro vyšetření je nutné položit se na speciální gynekologický stůl a podle instrukcí lékaře roztáhneš kolena od sebe a paty položíš na kovové podložky. Je také důležité, aby jsi se co nejvíce uvolnila. Budou-li tvoje pánevní svaly zatnuté, lékaři se vyšetření bude provádět daleko hůř a také hrozí, že při vyšetření budeš opravdu cítit bolest nebo nepříjemný tlak.
Lékař nejprve provede stěr a pak následuje vyšetření prohmatem. Lékař si nasadí sterilní rukavice, jeden prst zavede dovnitř vaginy a druhou rukou ti malinko stiskne podbřišek. Je to důležité, aby zjistil, že tvar, velikost a poloha vaginy a vaječníků je zcela normální.
Menstruace přišla nevhod
Pokud tě v den, na který jsi byla objednaná na gynekologii, zastihne menstruace, přesuň svou objednávku na později. Krvácení by mohlo zkreslit výsledky testů.
Neboj se zeptat se na vše, co tě zajímá
Gynekolog tu není jen od toho, aby tě vyšetřoval. Rád a vysoce kvalifikovaně ti odpoví na veškeré otázky týkající se pohlavního styku, antikoncepce, menstruace, ženskými potížemi atd. Zeptat se ho tedy můžeš i na to, na co se stydíš zeptat své mámy!
PÁR RAD NA ZÁVĚR:
  • Lékař tě nemůže samozřejmě vyšetřit oblečenou, ale na druhou stranu ti může být docela nepříjemné stát u jeho stolu pouze v krátkém tričku po vyšetření, kdy budeš čekat na předpis, nebo se ho na něco ještě budeš chtít zeptat. Z toho důvodu je dobré, když se v převlékací kabině převlékneš do dlouhého trička nebo si dáš sukni "naostro", kterou pouze při samotném vyšetření vyhrneš.
  • Informuj se, zda-li máš přímo u gynekologa možnost osprchovat se nebo alespoň použít bidet, jelikož bys na vyšetření měla být čistá. Pokud možnost trochu se poumývat přímo před vyšetřením nemáš, vezmi si do kabelky alespoň speciální vlhčený ubrousek pro intimní hygienu (seženeš v lékárně i v drogerii) nebo alespoň navlhčený plátěný kapesník, aby ses jím mohla otřít v kabince.
  • Budeš-li před vyšetřením příliš vystresovaná, požádej lékaře o odložení. První návštěva gynekologie tě sice stejně čeká, ale pokud jsi zelená a jdou na tebe mdloby, pravděpodobně by vyšetření snad ani nešlo snadno provést.

Silná menstruace - trápení, které lze řešit!

31. března 2008 v 20:21 Tvoje dušička
menstruace"Jauvajs, už jsem to zase dostala!" říká si velká část z nás, jakmile se z nafouknutého bříška stane dějiště další z krvavých bitev našeho těla. Menstruace je bez pochyb znakem našeho ženství a plodnosti, ale v některých případech může být i velkým trápením. Zdá se ti, že je tvá menstruace až příliš silná? Zkusíme to s tebou vyřešit! Teď hned.
Jak poznám, že je má menstruace příliš silná?
- Prakticky a jednoduše. Popřemýšlej, jak dlouho menstruace obvykle trvá, ve kterých dnech je nejsilnější a kolik vložek či tamponů za den spotřebuješ. Menstruace by měla trvat tři až sedm dní, nejsilnější bývá obvykle kolem druhého dne a pak postupně slábne. Pokud je u tebe v nejsilnějších dnech krvácení nezbytné, aby sis měnila vložky či tampony nanejvýš nejpozději každé dvě hodiny, musíš používat výrobky s nejvyšší absorpční schopností, bývá ti špatně a občas se ti stane, že krev prosákne i na oblečení, je to důvod k tomu, aby jsi svou situaci začala řešit. Menstruace nemusí být horor!
Co je příčinou silné menstruace?
1) Zdravotní příčiny - Silnou menstruaci mohou vyvolat některá (i poměrně závažná) onemocnění - např. endometrióza (Gynekologické onemocnění vyskytující se u mladých žen a dospívajících dívek, kdy se děložní sliznice ukládá mimo děložní dutinu a poškozuje okolní tkáně, často je příčinou srůstů a neplodnosti. Charakteristické jsou časté bolesti v podbřišku bez zjevných příčin.), adenomatózní změny (tzv. bujení sliznice dělohy, které může vést až ke vzniku rakoviny dělohy) nebo myomy (nezhoubné nádory, které vyrůstají z hladké svaloviny děložní stěny, nejčastěji u žen mezi 30-50 lety). V některých případech silné krvácení souvisí i se špatnou funkcí štítné žlázy. Neber tedy svou silnou menstruaci pouze jako banalitu a nutné zlo, svěř se lékaři.
2) Psychické příčiny - Jednoznačně stres. Problémy ve škole, nešťastná láska, hádka s kamarádkou či s rodiči - to všechno se může odrazit také v síle tvé menstruace. Říká se, že jakmile jsi nešťastná, "pláče" i tvé břicho.
Často však jako důvod abnormálního krvácení nemůžeme určit nic, ale i tak bys neměla házet flintu do žita!
Speciální dieta - možné řešení
1) VITAMÍNY - Pro zmírnění silného krvácení můžeš začít denně (asi po 3 měsíce) zvýšenou dávku vitaminů A, C a E. Pořiď si v lékárně krabičku multivitaminů a ty pravidelně užívej, ale vyvaruj se překračování denních doporučených dávek. Například dlouhodobé užívání velkého množství vitaminu A v tabletkách je toxické. A k čemu tedy ty vitaminy přispívají? Vitamin A reguluje příliš vysokou hladinu estrogenu v těle, vit.E pomáhá udržovat normální průtok krve a zabraňuje zvýšené srážlivosti a vit.C má obecně příznivý vliv ke snížení ztráty krve.
2) BEZ MLÉKA A TUČNÉ STRAVY - Zkus se na tři měsíce vzdát veškerých mléčných výrobků, tučných a masitých jídel. Proč? Ženy, které se živí stravou s vysokým obsahem tuku, mají výjimečně vysokou hladinu estrogenu v těle, což způsobuje zbytnění tkáně sliznice děložní, která tvoří vnitřní výstelka dělohy. Když se tato výstelka na konci každého měsíčního cyklu ztrácí, krvácení z této zbytnělé sliznice je silnější a delší.
Když změna stravy nefunguje, může pomoci:
- Hormonální antikoncepce - zajistí hormonální rovnováhu
- Ibuprofen - patří k inhibitorům prostagladinu, který má na svědomí nadměrné krvácení (užívat bys ho měla 3-4 dny před očekávanou menstruací 1-2x denně a případně ještě tabletku denně ve dnech, kdy je menstruace nejsilnější)
- Přírodní progesteron - užívá se ve formě tablet nebo aplikuje jako mast/krém od čtrnáctého do dvacátého osmého dne cyklu (v případě masti je vhodná aplikace na měkké oblasti kůže - krk, zápěstí, obličej, břicho, vnitřní část stehen, …)
Svěř se s problémem se silnou menstruací svému lékaři, tak uděláš úplně nejlíp!